Dynastia Chicago Bulls Dynastia Chicago Bulls - Władcy Pierścieni 1991-93 i 1996-98 Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do autora
Strona o Michaelu Jordanie
Era Jordana Mistrzowie NBA Zawodnicy Phil Jackson Ciekawostki Sezony Playoffs Statystyki
 Era Jordana
 1984-90
 1991-93
 1994-95
 1996-98

3 II 1991 - Po przegranym meczu z LA Lakers, Byki (W-L: 30-14) wygrywają 20 z następnych 21 meczów !!! Sezon kończą z drugim wynikiem w lidze (61-21), tuż za Portland (63-19).

27 V 1991 - Chicago Bulls zmietli Detroit Pistons w Finale Konferencji (4:0). Tym samym zrewanżowali się im za wcześniejsze, trzykrotne wyeliminowanie Byków z playoffs.

2 VI 1991 - Byki po raz pierwszy w swojej 25-letniej historii awansują do finału ligi. Pierwszy mecz odbył się w hali Bulls - Chicago Stadium. Dzięki celnemu 3-pointerowi Sama Perkinsa na 14 sekund przed końcem Lakersi wygrali 93-91. Był to pierwszy i ostatni mecz oddany przez Chicago w tej serii finałów !

Świętowanie 1 tytułu (27kB) 12 VI 1991 - Pokonując Lakersów 108-101 Byki zdobywają swój pierwszy tytuł mistrzowki. Michael Jordan ze średnią 31,2 ppg (55,8%-skuteczność), 11,4 apg, 6,6 rpg oraz 2,2 spg został MVP finałów.

6 XI - 6 XII 1991 - Obronę tytułu zaczęli imponująco - wygrali 14 kolejnych meczów (15-2). W owym czasie był to rekord klubu.

I 1992 - W styczniu 1992 Chicago wygrało 14 z 17 meczów. Do przerwy na mecz All-Star Byki miały najlepszy bilans w lidze. Dzięki temu Phil Jackson, jako pierwszy trener Bulls, poprowadził reprezentację Wschodu w Meczu Gwiazd. Niestety jego zespół doznał dotkliwej porażki 153-113 !!!

19 IV 1992 - Po raz pierwszy w swojej historii Byki kończą sezon z najlepszym bilansem w lidze (67-15). Był to rekord klubowy oraz czwarty wynik w historii NBA. Portland - drugi zespół w lidze miał o 10 zwycięstw mniej (57-25) od Bulls !!!!!

V 1992 - Bulls pokonali Cleveland w 6-m meczu Finału Konferencji i po raz drugi awansowali do finału ligi. Wcześniej w półfinale pokonali New York (4-3), a w 1 rundzie - Miami (3-0).

3 VI 1992 - MJ trafia sześć rzutów za 3 punkty i zdobywa 35 punktów w pierwszej połowie (rekord finałów) pierwszego meczu finałowego z Portland Trail Blazers. Byki wygrały ten mecz 122-89.

14 VI 1992 - W czwartej kwarcie 6-go meczu Byki odrobiły 15-opunktową stratę, aby ostatecznie zwyciężyć 97-93 i zdobyć drugie mistrzostwo z rzędu. Największy udział w sukcesie mieli zawodnicy rezerwowi, którzy na początku IV kwarty rozpoczęli szybki kontratak - zdobyli 14 punktów tracąc zaledwie 2 !!! Było to najskuteczniejsze rozegranie czwartej kwarty w historii rozgrywek finałowych !

I 1993 - Był to pierwszy miesiąc pod wodzą Phila Jacksona z ujemnym bilansem (7-8).

25 IV 1993 - Chicago kończy sezon 57 zwycięstwami i 25 porażkami (69,5%). Pierwszy i ostatni raz zdarzyło się, że w mistrzowskim sezonie byli na drugim miejscu w swojej konferencji. W sezonie 1992-93 lepszy okazał się zespół z Nowego Jorku (60-22).

17 V 1993 - Byki wygrywają 7 kolejnych gier w playoffs. W pierwszej rundzie zmiatają Atlantę (3-0), a w drugiej zespół z Cleveland (4-0).

2 VI 1993 - Wygrana 97-94 w Madison Square Garden dała Bykom prowadzenie 3-2 w Finale Konferencji. W ostatnich sekundach Charles Smith (Knicks) miał szansę dać swojej drużynie zwycięstwo, ale trzykrotnie został zablokowany !!! W Chicago Stadium w szóstym meczu Chicago zakończyli serię i po raz trzeci awansowali do finału ligi.

13 VI 1993 - Trzeci mecz finałowy - jedno z najbardziej zażartych spotkań w historii. Do rozstrzygnięcia potrzebne były aż trzy dogrywki. Ostatecznie zwyciężyły Słońca z Phoenix (129-121). Był to dopiero drugi mecz finałowy z trzema dogrywkami w dziejach ligi - wcześniej zdarzyło się to w 1976 w piątym meczu finałów między Boston Celtics i Phoenix Suns.

16 VI 1993 - Jordan zdobywa 55 punktów w czwartym meczu finału !!! Wyrównał tym samym osiągnięcie Ricka Barry'ego - drugi wynik punktowy w historii finałów (pierwsze jest osiągnięcie Elgina Baylora, który w 1962 roku rzucił 61 punktów). Byki wygrały 111-105 i prowadziły 3-1 w serii.

Mistrzowki rzut Paxsona (42kB) 20 VI 1993 - Szósty mecz finałowy - na 3,9 sekundy do końca przy stanie 98-96 dla Słońc, niezwykłym rzutem za trzy popisał się John Paxson. Trafił i Chicago odzyskali prowadzenie 99-98 !!! Jeszcze tylko Horace Grant zablokował rzut Kevina Johnsona i Byki świętowały zdobycie trzeciego tytułu mistrzowskiego. Po raz trzeci MVP finałów został Michael Jordan.

13 VIII 1993 - James Jordan - ojciec Michaela - został zastrzelony w czasie snu w swoim samochodzie, stojącym na poboczu szosy. Został obrabowany, a jego ciało porzucono na bagnach Południowej Karoliny.

6 X 1993 - Na dzień przed rozpoczęciem obozu treningowego Jordan oświadczył, że odchodzi z NBA. Opuszczając ligę miał najwyższą średnią ppg w historii NBA - zdobywał średnio 32,3 punktu w każdym meczu w karierze !!! Oprócz tego przewodził swojemu zespołowi pod względem celnych rzutów z gry (8.079), oddanych rzutów z gry (15.647), celnych rzutów osobistych (5.096), oddanych rzutów osobistych (6.025), liczby zdobytych punktów (21.541), asyst (3.935) i przechwytów (1.815). Miał też na koncie 161 meczów, w których zdobył ponad 40 punktów !!!

Początki (1984-90) ][ Pierwsze tytuły (1991-93) ][ Bez Jordana (1994-95) ][ Byki znowu górą (1996-98)